Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Muzeum Historii Żydów Polskich – ostatnia prosta
 Konferencja prasowa, 19 września  2011. Od lewej: Agnieszka Rudzińska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Zdrojewski
Konferencja prasowa, 19 września 2011. Od lewej: Agnieszka Rudzińska, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Zdrojewski
Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich jest już na ostatniej prostej. W drugim kwartale 2012 roku gmach będzie gotowy do odbiorów technicznych, po których Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny rozpocznie montaż wystawy głównej. Muzeum zostanie otwarte dla zwiedzających 19 kwietnia 2013 roku – w 70. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

W 2012 roku budujące się Muzeum otrzyma wsparcie finansowe z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy w wysokości 10 mln złotych.
„Jest to przedsięwzięcie budujące prestiż miasta i państwa” – powiedział na konferencji prasowej, zorganizowanej na placu budowy, minister Bogdan Zdrojewski. „Będzie to obok Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Chopina kolejne miejsce w Warszawie, które trzeba zobaczyć” – stwierdziła w swoim wystąpieniu obecna na konferencji prezydent Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Do stworzenia wystawy głównej powołano grupę ekspertów z Polski, Europy, Izraela i Stanów Zjednoczonych po kierunkiem Barbary Kirshenblatt-Gimblett z New York University. Będzie to jedyne na świecie muzeum, które ukaże historię polskich Żydów od średniowiecza do dzisiaj. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań wystawienniczych ekspozycja, opierająca się na materiałach źródłowych i starannie dobranych obiektach, będzie żywa, ciekawa i inspirująca.

Wystawa główna będzie się składać z siedmiu galerii:
1 Las i pierwsze spotkania: Żydzi na polskiej ziemi X–XV wiek
(Tytuł tej galerii nawiązuje do lasu, symbolizującego ziemie, na które 1000 lat temu przybyli pierwsi żydowscy kupcy).
2 Paradisus Judeorum: Rozkwit żydowskiej cywilizacji od XVI do połowy XVII wieku.
3 Miasteczko: od połowy XVII do końca XVIII wieku
4 Wyzwania nowoczesności: XIX wiek
5 Ulica: II Rzeczpospolita (1918–1939)
6 Holocaust: 1939–1945
7 Lata powojenne: od 1945 roku do czasów współczesnych

Poza opisaną wyżej stałą ekspozycją, część gmachu zajmą wystawy czasowe, audytorium, mediateka, centrum edukacyjne i restauracja. „Przyszłe muzeum będzie także pełnić funkcję nowoczesnego domu kultury” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor muzeum Agnieszka Rudzińska.

Bryła budynku już od kilku miesięcy wznosi się na działce otoczonej ulicami Anielewicza, Zamenhofa, Lewartowskiego i skwerem Willy'ego Brandta (naprzeciwko pomnika Bohaterów Getta).
Autorem projektu architektonicznego jest fiński zespół Rainera Mahlamäki. Charakterystycznym elementem budowli jest tzw. ściana krzywoliniowa, symbolizująca rozstąpienie się Morza Czerwonego. Przebiega ona przez wszystkie kondygnacje i tworzy ogromny hol.
Przyszła placówka będzie w stanie obsłużyć pół miliona zwiedzających rocznie.

opr. Alina Ert-Eberdt

więcej