Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Muzeum Karykatury. Eryk i Zuzanna
 Plakat wystawy
Plakat wystawy
Wystawa „Eryk i Zuzanna” zorganizowana przez Muzeum Karykatury w 20.lecie śmierci Eryka Lipińskiego ma unikalny charakter. Prezentowane są na niej bowiem prace zbierane latami przez Mistrza Eryka dla jego ukochanej córki Zuzanny. W pieczołowicie prowadzonych i uzupełnianych Albumach znalazły się prawdziwe perły świata rysunku, światowej i polskiej karykatury – prace słynnych rysowników z całego świata. Ekspozycja jest subiektywnym wyborem najciekawszych prac z Albumów, których rzeczywiście zgromadzono tam dużo więcej.
Prezentowany wybór prac ukazuje kolekcję niepowtarzalnych rysunków pełnych osobistych dedykacji autorstwa wybitnych twórców. Wśród nich znaleźli się Jean Effel, Art Spiegelman, Ralph Steadman, Roland Topor, a także czołówka artystów polskich z Jerzym Flisakiem, Szymonem Kobylińskim, Zbigniewem Lengrenem na czele. Osnową części poświęconej Erykowi Lipińskiemu, jednemu z najważniejszych twórców i inicjatorów Polskiej Szkoły Plakatu, będzie ekspozycja około 40 plakatów jego autorstwa. Całość stanowi próbę pokazania bliskiej relacji ojca i córki, oraz ich wzajemnych inspiracji, a tym samym przegląd historii rysunku i karykatury światowej ostatnich 50 lat. Wystawie towarzyszy bogaty wybór archiwalnych fotografii.

„Ponad 50 lat temu, w 1957 r., mój ojciec, Eryk Lipiński – rysownik i satyryk, twórca Muzeum Karykatury w Warszawie, założył dla mnie Album. Prosił znajomych rysowników - najpierw polskich, a później również zagranicznych - których miał okazję spotykać na licznych festiwalach i wystawach, aby wykonali po jednym rysunku w prezencie dla jego jedenastoletniej wówczas córki. Z biegiem lat utworzyła się wspaniała kolekcja. W Albumie reprezentowani są czołowej klasy polscy i światowi rysownicy. Ojciec zmarł w 1991 r. i od tamtego czasu, nie pojawiły się w Albumie żadne nowe rysunki. Niedawno, przyszło mi na myśl, że mogłabym kontynuować Jego pomysł i zwracać się osobiście do innych, wybitnych rysowników z prośbą o rysunki” - wspomina Zuzanna Lipińska

Wystawę można oglądać od wtorku, 27 września do 27 listopada 2011 r. w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego przy ul. Koziej 11.