Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
"Lipiec " Wyrypajewa już w październiku - w Teatrze Na Woli
 Karolina Gruszka w spektaklu Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli
Karolina Gruszka w spektaklu Iwana Wyrypajewa w Teatrze na Woli
Iwan Wyrypajew, jeden z najważniejszych rosyjskich dramaturgów, (m.in. „Tlen”, „Księga Rodzaju 2”) i reżyserów (filmy „Euforia” i „Tlen”) pracuje w Warszawie. W Teatrze Na Woli realizuje własny tekst „Lipiec”, który polska publiczność usłyszy po raz pierwszy. Wcześniej zrealizowany był m.in. w Rosji (Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu „Nowaja Drama”) i w Niemczech (Nagroda dla najlepszego dramaturga).
Krytycy pisali o „Lipcu”, że to jeden z najważniejszych tekstów rosyjskich początku XXI wieku, samego Wyrypajewa określając mianem współczesnego Dostojewskiego.
„Lipiec” to spektakl dramatyczny, w którym aktorka Karolina Gruszka, grająca wcześniej główną rolę w filmie Wyrypajewa „Tlen”, mierzy się z przerażającym, a jednak nie przestającym uwodzić poetyckim i metaforycznym tekstem. Granica pomiędzy okrucieństwem a pięknem jest omal niewidoczna.
Swoim spektaklem Iwan Wyrypajew chce wskazać widzowi światło, jakie bije nawet z najtragiczniejszych historii. Idąc za filozofią prawosławia, a zwłaszcza za myślą ojca Pawła Floreńskiego, rozstrzelanego przez NKWD, autora głośnej książki „Ikonostas” Iwan Wyrypajew prowadzi bohatera sztuki tak, by odnalazł dom Boga „za czarnym lasem, a nie za piękną łąką”. Bohater „Lipca” jest jak zagubiona dusza, która odnajduje samą siebie i znajduje w sobie więcej, niż samą siebie. Z piekła wznosi się do świata aniołów. Nie jest bez znaczenia, że Wyrypajew zaczął pisać tekst „Lipca” tuż po zakończeniu pracy nad filmem „Euforia”.
Premierowe wykonanie „Lipca” w Teatrze Na Woli 9 października, jednak pierwsze spektakle już kilka dni przed premierą. Reżyser będzie obecny na każdym spektaklu prowokując widzów do rozmowy.
Jak każda praca Wyrypajewa i ta powstaje w pełnej tajemnicy. Reżyser zabronił ujawniania treści spektaklu i kulis jego powstawania przed premierą.

Premiera 9 października 2009 r.
Spektakle przedpremierwe 6-8 października 2009 r.