Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Rewolucja w domu rzeczy niezwykłych
Polska, str. 25, 04-10-2008, autor: Anna Rokicińska

Nowe muzeum etnograficzne walczy o widzów. Hitem ma być kluboksięgarnia Biały konik.

Już od wtorku na zwiedzających czeka otwierane po remoncie Państwowe Muzeum Etnograficzne. Świętująca w październiku 120-lecie swojego istnienia placówka chce uczcić tę rocznicę zmianą wizerunku i ofensywą o serca warszawiaków. Magnesem przyciągającym zwiedzających ma być kluboksięgarnia Bily Konicel. (z jęz. czeskiego: biały konik), a muzealnym przebojem - wystawa rzeczy niezwykłych.
Klub będzie czynny codziennie w godz. 9-23. - Spotkania, promocje książek, debaty, pokazy slajdów i filmów oraz mnóstwo świetnych książek i kawy to główne powody, dla których warto będzie w niej spędzić czas - chwali się rzecznik muzeum Mike Urbaniak.
Drzwi muzeum będą zatem otwarte codziennie do godz. 23, a same ekspozycje czynne będą w dogodniejszych dla zwiedzających godzinach. We wtorki, środy i czwartki od godz. 10 do 18. W piątki od 12 do 20, a w soboty i niedziele od 11 do 19. Na zwiedzających czekają wyremontowane hol, szatnię i toalety. Te miejsca są też bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Przebudowa kosztowała 400 tys. zł. Pieniądze pochodziły z kasy mazowieckiego urzędu marszałkowskiego.
Najważniejsze są jednak nowe ekspozycje zapowiadane przez muzeum.

Już od 12 października wszystkiego o wielkich świętach żydowskich będzie można się dowiedzieć w ramach nowego projektu: "etnoCENTRUM". -Warszawiacy dzięki temu cyklowi będą mogli zapoznać się z różnymi religiami i kulturami - zapowiada Urbaniak.

23 października rusza jubileuszowa wystawa "Zwykłe-Niezwykłe. Fascynujące kolekcje". Zobaczymy na niej największe skarby muzeum i drogę, jaką odbywają z pozoru zwykłe przedmioty, zanim w muzeum staną się okazami. Pokazane zostaną m.in. jedyne dwa eksponaty zprzedwojennych zbiorów, które przetrwały wojnę. Jednym z nich jest talerz znaleziony na zgliszczach muzeum, pochodzący z istniejącego do dziś warsztatu Konopczyńskich z Bolimowa. Drugi to sukmana krakowiaków z przełomu XIX i XX w.

25 października zaplanowano dzień otwarty w muzeum. Szczególne atrakcje przewidziano w jego programie dla najmłodszych. - Dzieci będą się mogły dowiedzieć, jak zbiera się eksponaty i jak je konserwuje i obejrzeć ekspozycje z przewodnikiem - zapewnia rzecznik muzeum.