Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Instytucje

Orkiestra Sinfonia Varsovia
instytucja muzyczna
Mazowiecki Instytut Kultury
sala koncertowa, instytucja edukacyjna, centrum kultury, dom kultury
Teatr Wielki - Opera Narodowa
teatr
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina
Fundacja "Muzyka jest dla wszystkich"
organizator wydarzeń, fundacja

Smykofonia - Koncerty dla melomaluszków - od marca do maja
Smykofonia (Festiwal zaplanowany od 5 marca do 21 maja br.) jest polskim odpowiednikiem popularnych na świecie koncertów kameralnych dla niemowląt, nieco starszych dzieci i ich rodziców. Wiedza o wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci, jak również silny trend odbudowujący rodzinne uczestniczenie w zdarzeniach muzycznych, są motorem działania dla wielu renomowanych instytucji muzycznych w Europie i Ameryce Północnej, które organizują stałe cykle koncertowe dla najmłodszych. Bezpośrednią inspiracją Smykofonii jest cykl “Chamber Tots” (Kameralne Maluchy), organizowany przez słynną Wigmore Hall w Londynie.

Repertuar koncertów Smykofonii budowany będzie we współpracy z najciekawszymi polskimi animatorami i ich projektami, skierowanymi do najmłodszych. Organizatorzy planują udział m.in grupy muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z koncertami „Od brzuszka do uszka maluszka” dla kobiet w ciąży i dzieci w wieku 0-2 lata oraz „Przygody Misia Muzysia” dla dzieci do 6 lat. Konsultantem tego projektu jest prof. Barbara Kamińska z Katedry Psychologii Muzyki UMFC w Warszawie, która od lat współpracuje z organizatorem Festiwalu i Programu - Fundacją na rzecz rozwijania muzykalności Polaków „Muzyka jest dla wszystkich”.

W pierwszej edycji Smykofonii udział wezmą także animatorzy i znakomici muzycy z Warszawy pod kierunkiem artystycznym i metodycznym Małgorzaty Szarlik-Woźniak i Tomasza Pokrzywińskiego. Zaprezentowana zostanie praca animatorów z Wigmore Hall w Londynie.

Ważną cechą Smykofonii jest wysoki poziom wykonawczy koncertów, bo¬wiem jest to jedyna droga do „zaczarowania” dzieci i usatysfakcjonowania dorosłej publiczności. Idąc za przykładem Leonarda Bernsteina czy Jadwigi Mackiewicz, uwielbianej od lat przez Dzieci „Cioci Jadzi”, w Smykofonii prezentowana będzie muzyka na najwyższym poziomie. Po to, by już od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na jakość wykonania.

To, co cechuje projekt, to dostosowanie do możliwości percepcyjnych dzieci na każdym z etapów, stała interakcja z uczestnikami, zabawa i swobodna atmosfera. Każdy z koncertów Smykofonii prowadzony będzie przez animatora z dwoma pomocnikami, a do koncertowania zaproszone zostaną starannie wyselekcjonowane małe zespoły kameralne (do 5 osób). Scenariusz każdego z koncertów konsultowany będzie z pedagogiem i psychologiem.

Szkolenie animatorów
Smykofonia otrzymała grant Fundacji Orange w niezwykle prestiżowym konkursie dotacyjnym w dziedzinie edukacji kulturalnej. Projekt jest bowiem kompleksowym działaniem edukacyjnym, którego efektem będzie nie tylko zwiększenie szans na muzykalność grupy najmłodszych dzieci bio¬rących udział w warsztatach, ale też przygotowanie animatorów, dzięki któ¬rym podobne działania będą realizowane w innych miejscach.
W pierwszej edycji Smykofonii planowane jest szkolenie dla muzyków, pe¬dagogów i organizatorów życia muzycznego.

Uczestnicy szkolenia będą mogli zdobywać praktyczne umiejętności, biorąc udział również w koncertach dla melomaluszków. Dodatkowym efektem projektu szkoleniowego będzie internetowa publikacja, opisująca koncerty i warsztaty Smykofonii, zawierająca również opisy zabaw, melodie i teksty.


więcej informacji

Anna Gronowska - public relation
tel. 697 444 043

Multimedia