Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery
Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa 5 września 2015 roku
 żródło fot: organizatorzy
żródło fot: organizatorzy
Już w najbliższą sobotę, 5 września 2015 r., w całej Polsce odbędzie się publiczne czytanie „Lalki” Bolesława Prusa.

W Warszawie, w Ogrodzie Saskim o godz. 11.00, akcję z udziałem wybitnych aktorów i twórców zainauguruje Para Prezydencka, która również zakończy wieczorem tegoroczną odsłonę Narodowego Czytania.

Każdy, kto przyjdzie do Ogrodu Saskiego z „Lalką”, otrzyma na swym egzemplarzu pamiątkowy stempel. Stemple zostały również wysłane do tysiąca miejsc, które jako pierwsze zgłosiły chęć uczestnictwa w akcji.

Specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie została przygotowana adaptacja „Lalki”, której autorem jest Bronisław Maj – poeta, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Każdy poszczególny rozdział (a jest ich w sumie 12), stanowi oddzielną opowieść.

Narodowe Czytanie to akcja, która propagując największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie narodowej tożsamości i popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków.

W zeszłym roku w ponad 1500 miejscach w całej Polsce czytano „Trylogię” Henryka Sienkiewicza.

Transmisję audiowizualną on-line z akcji w Warszawie będzie można oglądać na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta RP, Narodowego Centrum Kultury oraz Polskiego Radia SA.

Imprezę rozpoczniemy o godzinie 11.00. Trwać ona będzie jedenaście godzin.

Adaptację "Lalki" przygotował Bronisław Maj - poeta, eseista, tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Impreza, która rozpocznie sie o godz. 11.00, trwać ona będzie jedenaście godzin.

Powstało 12 fragmentów powieści trwających po ok. 45 minut każdy. Czytać będą: Bartłomiej Topa, Jerzy Radziwiłowicz, Małgorzata Foremniak, Magdalena Różczka, Wojciech Zieliński, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Jerzy Bończak, Eryk Lubos, Anna Dymna, Jan Peszek, Piotr Głowacki oraz Paweł Królikowski.

Para prezydencka zaprasza na publiczne czytanie „Lalki”: