Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa: "Gry wyobraźni". Kolekcja Andrzeja Rzepkowskiego i Muzeum Plakatu w Wilanowie
Kiedy
19 grudnia 2013 (czwartek) - 2 marca 2014 (Poniedziałek: 12:00-16:00; od wtorku do niedzieli: 10.00-16.00)
Gdzie
Muzeum Plakatu w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16 (mapa)
zamknij
Bilety
10 PLN – normalny, 7 PLN – ulgowy, w poniedziałki wstęp bezpłatny
Cena
7 zł - 10 zł
www.postermuseum.pl

Wydarzenia


Wystawa "Gry wyobraźni" łączy dwie wyjątkowe kolekcje – Plakatu Polskiego Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz zbiory Andrzeja Rzepkowskiego – pasjonata od lat zafascynowanego kartami, który gromadzi nie tylko cenne talie, ale i przyrządy służące tej rozrywce oraz dzieła sztuki i przedmioty, w projektowaniu których wykorzystano motyw kart do gry.

WMuzeum Plakatu w Wilanowie czeka na Państwa niesamowity świat kart, ukazujący ich różnorodność i proces rozwoju, a nawet niezwykły wpływ na projektowanie graficzne i design. Historię kart do gry będzie można prześledzić dzięki reprintom najstarszych talii, począwszy od XVI/XVII-wiecznych europejskich kart, przez XIX-wieczne talie zagraniczne oraz przedwojenne produkowane w fabrykach Piatnika, aż po współczesne projektowane przez wybitnych artystów - jak Cassandre, Salvador Dali, Yves Saint Laurent, Jean Paul Gaultier, Piotr Młodożeniec czy nawet duńska królowa Małgorzata II.

Wśród „akcesoriów” towarzyszących tej rozrywce oraz przedmiotów, zaprojektowanych z wykorzystaniem systemu oznaczania kolorów (pik, kier, karo, trefl) odnajdą Państwo XIX-wieczne prasy do kart, serwisy z motywem karcianym (np. z Ćmielowa), jak i popielniczki, pudełka na talie z żetonami i podajnik do kart z początku XX wieku – rzadkość w kolekcjach światowych. Ważną częścią ekspozycji jest także wybór grafik z kolekcji Andrzeja Rzepkowskiego. Na XIX-wiecznych miedziorytniczych reprodukcjach malarstwa niderlandzkiego, odnajdziemy znane z obrazów Adriaena Brouwera, Adriaena van Ostade czy Fransa von Mierisa sceny z karczm i zabaw muzykujących wieśniaków, których nieodłącznym elementem była gra w karty.

Motyw kart był wykorzystany w szerokorozumianym projektowaniu graficznym dla handlu i przemysłu. Najciekawszym przykładem jest zbiór papierów firmowych przedsiębiorstw ściśle związanych z produkcją kart do gry, zwłaszcza wiedeńskiej Spielkartenfabrik Ferd. Piatnik & Söhne. Działania reklamowe „inspirowane kartami” były również podejmowane przez sławnych przedwojennych producentów słodyczy. Ciekawie zaprojektowane opakowanie, w którym dość często pojawiał się motyw kart, odnajdziemy nawet w opakowaniu pralinek firmy Wedel, zaprojektowanym przez Stefana Osieckiego i Andrzej Stypińskiego (kolekcja Muzeum Plakatu w Wilanowie). Także w programach teatralnych i operowych, zapisach nutowych oraz w książkach wykorzystywano ten motyw. Doskonały przykład stanowi tu współpraca plakacisty i malarza Stefana Norblina z Biblioteką Groszową (okładki do „Gracza” Stanisława Dzikowskiego czy „Brydża. Rozgrywki” E. Culbertsona). Pośród książek również – powieści, samouczki, druki religijne i opracowania dotyczące historii kart, a wśród projektantów – grafik Bogdan Nowakowski czy malarka Maja Berezowska.

W Muzeum Plakatu w Wilanowie nie mogło oczywiście zabraknąć plakatów, zwłaszcza, że i ich projektanci inspirowali się światem kart. Wykorzystywali karty figuralne, system kolorów czy postać jokera. W zdecydowanej większości są to dzieła zapowiadające filmy, sztuki teatralne i operowe, poczynając od Teatru pod Marchołtem Karola Frycza, przez Damę Pikową Józefa Mroszczaka, Kadeta Roussele Waldemara Świerzego, Niewinnych czarodziei Wojciech Fangora, po Opowieści Hoffmana Henryka Tomaszewskiego i Don Giovanniego Rafała Olbińskiego.

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program wydarzeń kulturalnych m. in. warsztaty dla dzieci dot. projektowania kart do gry oraz wykłady o historii kart.


Multimedia