Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Inny Czajkowski" w BUWie
Kiedy
24 października 2014 (piątek) - 7 listopada 2014
Gdzie
Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, ul. Dobra 56/66 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.buw.uw.edu.pl
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

„Inny Czajkowski” to tytuł wystawy upamiętniającej Andrzeja Czajkowskiego (1935-1982), polskiego pianistę i kompozytora żydowskiego pochodzenia, obdarzonego licznymi talentami, ale także dotkniętego niezwykle dramatycznymi doświadczeniami z czasu wojny.

Autorka poświęconej mu książki, Anastasia Belina-Johnson, nazwała go „muzykiem podzielonym” (A musician divided: André Tchaikowsky in his own words, London 2013), określając w ten sposób jego skomplikowaną osobowość i życie twórcze.

Pianista o genialnej pamięci, najmłodszy laureat V Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, protegowany Artura Rubinsteina i zdobywca III nagrody na prestiżowym Konkursie im. Królowej Elżbiety w Belgii w 1956, całe życie zmagał się z trudną i bolesną przeszłością ocalonego z getta. W 1956 roku na stałe wyjechał z Polski, zmienił nazwisko na André Tchaikowsky i zrobił oszałamiającą karierę koncertując z najlepszymi orkiestrami świata. Z biegiem lat pianista-wirtuoz ustępować zaczął miejsca kompozytorowi.
W dniach 24,26,28,30 października br. Teatr Wielki-Opera Narodowa gościć będzie operę Andrzeja Czajkowskiego Kupiec wenecki, opartą na sztuce Szekspira, którego kompozytor był wielkim admiratorem. Spektakl miał swoją światową prapremierę w Bregencji w lipcu ubiegłego roku i otrzymał prestiżową International Opera Award 2014.

„Inny Czajkowski” to także polskie tłumaczenie tytułu amerykańskiej książki Davida Ferré, który w 2009 podarował Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie cenną i niezwykłą kolekcję, stanowiącą owoc ponad 25 lat gromadzenia materiałów związanych z życiem i twórczością Andrzeja Czajkowskiego.

Kolekcja ta, prezentowana na wystawie, zawiera szereg osobistych dokumentów pianisty, fotografii, listów, afiszy, programów z jego koncertów i recitali. Jej częścią jest również dokumentacja badawczych poszukiwań Davida Ferré: przeprowadzone przez niego wywiady, korespondencja dotycząca Czajkowskiego, rekonstrukcja kalendarza koncertowego i licznych tournées artysty.

Materiały te są świadectwem przywracania pamięci o Czajkowskim-pianiście i Czajkowskim-kompozytorze, które Ferré z zaangażowaniem kontynuuje. Jest on również autorem strony internetowej www.andretchaikowsky.com, stanowiącej prawdziwe kompendium, wciąż rozwijane i uzupełniane o bieżące wydarzenia.