Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Best Off - Przegląd Najlepszych Filmów Polskiego Kina Niezależnego w kinie Praha
Kiedy
16 maja 2015 (sobota) g. 18:00 - 21:00
Gdzie
Kino Praha, ul. Jagiellońska 26 (mapa)
zamknij
Bilety
Obowiązują bezpłatne wejściówki, należy je zamówić e-mailem: biuro@dorozkarnia.pl
www.dorozkarnia.pl
Plakat
Plakat

Best Off jest prezentacją tego, co w ostatnim roku wydarzyło się w polskim kinie niezależnym, amatorskim i studenckim. To festiwal festiwali, gdyż pokazujemy na nim zwycięskie filmy nagrodzone na festiwalach polskich filmów autorskich. Podczas pokazu w Kinie Praha widzowie będą mieli nie tylko okazję spotkać się z najnowszą polską twórczością filmową, lecz także porozmawiać z autorami prezentowanych na Best Off obrazów oraz zagłosować na wybrany przez siebie film. To właśnie publiczność jest jedynym jurorem festiwalu.
W tym roku zostaną zaprezentowane filmy, które zdobyły nagrody na przeglądach i festiwalach:
Festiwal Filmów Dokumentalnych Okiem Młodych www.okiemmlodych.pl
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema www.offcinema.pl
Festiwal Złote Mrówkojady www.zlotemrowkojady.pl
Ogólnopolski Konkurs Filmów Niezależnych im. profesora Henryka Kluby OKFA www.okfa.ckis.konin.pl
Festiwal Młodego Kina "Piękni Dwudziestoletni" www.pieknidwudziestoletni.pl
Festiwal Dozwolone do 21/UpTo21 http://www.upto21.pl
Kameralne Lato http://www.kameralnelato.pl
Międzynarodowe Forum Niezależnych Filmów Fabularnych im. Jana Machulskiego http://cinemaforum.pl

W programie:
„Punkt wyjścia”, reż. Jagoda Szelc, dokument, czas trwania 17’35’’
Grand Prix na festiwalu Okiem Młodych
Bohater filmu ma niecodzienną pasję. Jest w stanie poświęcić się dla niej ryzykując wiele, często nawet swoje własne życie. Punkt wyjścia to film o podejmowaniu decyzji: aby być wolnym, trzeba czasem niewolniczo podążać za swoją naturą. To także film o poświęceniu w imię nadrzędnych wartości.

„Nasza klątwa”, reż. Tomasz Śliwiński, dokument, czas trwania 27’
wyróżnienie na festiwalu Off Cinema
Historia reżysera i jego żony, którzy mierzą się z poważną chorobą swojego dziecka.

„Zabicie ciotki", reż. Mateusz Głowacki, fabuła, czas trwania 30’
I Nagroda na festiwalu Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Złote Mrówkojady, Nagroda Główna na Short Waves Festival, wyróżnienie na OKFA
Jurek ma 23 lata i jest studentem historii. Mieszka z kochającą ciocią, która wychowuje go i utrzymuje. W poczuciu, że jest ona przyczyną i symbolem egzystencjalnej nudy, monotonii i marazmu w jego życiu, sięga po młotek... Jednak czy jego życie bez ciotki faktycznie nabierze wreszcie jaśniejszych barw? , "Zabicie ciotki" to film o walce z własnymi demonami, oparty na niedokończonej powieści Andrzeja Bursy z roku 1957.

„Superjednostka”, reż. Teresa Czepiec, dokument, czas trwania 20’
Nagroda Brązowy Zamek na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Off Cinema
Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany zgodnie z ideą Le Corbusiera jako "maszyna do mieszkania". Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają- ich pragnienia.
762 drzwi do mieszkań i 762 historie. My otwieramy tylko kilka z nich.

„O rządach miłości”, reż. Adela Kaczmarek, animacja, dokument, czas trwania 13’
Nagroda Międzynarodowego Jury Młodzieżowego na festiwalu Okiem Młodych
Film przedstawia życie wewnętrzne człowieka chorego psychicznie. Postaci i wydarzenia ze świata realnego przeplatają się z tymi, które tworzy wyobraźnia. Świat głównego bohatera, mimo swojej naiwności, skłania do refleksji nad egzystencjalnymi zagadnieniami dobra i zła.
W plastycznej warstwie filmu wykorzystano prace stworzone przez bohatera.

„Obcy”, reż. Piotr Domalewski, fabuła, czas trwania 24’
Grand Prix na festiwalu OKFA, Grand Prix na festiwalu CinemaForum, wyróżnienie honorowe na festiwalu Kameralne Lato, nagroda za scenariusz i nagroda aktorska na festiwalu Piękni Dwudziestoletni
Noc. Do małej wsi na Podlasiu, której mieszkańcy dzierżawią grunty po dawnym PGR przyjeżdża Obcy. Nikt nie ma pewności co do jego planów i intencji. Sołtys wsi - Krzysztof ma za zadanie oprowadzić Obcego po dzierżawionych przez mieszkańców terenach, co spotyka się z oporem ze strony mieszkańców. Film jest próbą uchwycenia narastającego w bohaterach lęku. W mrocznej, pełnej niewiadomych opowieści o podróży Obcego, Sołtysa, gminnego kierowcy i "miastowego" osiedlonego na wsi, to co rzeczywiste ustępuje pola sferze wyobrażeń bohaterów. W mrocznej scenerii opuszczonych budynków i ciągnących się po horyzont pól, film opowiada o opuszczonej społeczności pogrążonej w strachu przed światem zewnętrznym.

Opisy filmów pochodzą z:
www.filmpolski.pl, www.wajdaschool.pl, www.filmweb.pl

Po pokazie zapraszamy publiczność do głosowania oraz na spotkanie z twórcami filmów, które poprowadzi Sebastian Smoliński – krytyk filmowy.

Wieczór zakończymy wręczeniem Nagrody Publiczności laureatowi festiwalu.


Multimedia