Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Online: Stefan Matyjaszkiewicz: Sztuka widzenia - spotkanie w FINA
Kiedy
17 kwietnia 2021 (sobota) g. 16:00
Gdzie
Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5 (online) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
fina.gov.pl/event/sztuka-widzenia-stefan-matyjaszkiewicz/
Dostęp dla niepełnosprawnych

Bohaterem kwietniowej odsłony cyklu Sztuka widzenia jest Stefan Matyjaszkiewicz. Był autorem zdjęć do ponad czterdziestu filmów fabularnych i wielu dokumentalnych, m.in. do Lalki i Jak być kochaną w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa (1963), Struktury kryształu w reżyserii Krzysztofa Zanussiego (1969) i Ewa chce spać w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1957). Trzon twórczości Matyjaszkiewicza stanowiły filmy Hasa. Za zdjęcia do Lalki Matyjaszkiewicz otrzymał w 1969 roku nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Panamie.

Program:
GODZ. 16.00 PROJEKCJA FILMU LALKA W NINATEKA.PL
Lalka, reż. Wojciech Jerzy Has, 151 min., 1968, Polska
Pierwsza ekranizacja powieści Bolesława Prusa z Mariuszem Dmochowskim jako Stanisławem Wokulskim oraz Beatą Tyszkiewicz wcielającą się w postać Izabeli Łęckiej w rolach głównych. Film nie jest wierną adaptacją książki, lecz swobodną kreacją w oparciu o jej wybrane wątki.

Dzieło Hasa to także filmowy komentarz do wydarzeń Marca ’68. Dzięki dbałości o szczegóły oraz stylowemu obrazowaniu, twórcom filmu udało się odtworzyć niezdrową relację bohaterów, a przede wszystkim rozdarcie wewnętrzne Wokulskiego. Reżyser skupił się na ich psychologicznych odczuciach. W filmie dominuje mroczny symbolizm a turpistyczne zdjęcia Stefana Matyjaszkiewicza budują opowieść o zdolnym i ciekawym świata zamożnym kupcu, którego marzeniem jest zdobycie serca posągowej i pięknej zubożałej arystokratki. Losy bohatera ukazane zostały na tle ówczesnej Warszawy, miasta pełnego kontrastów: nędzy i przepychu. Przy realizacji Lalki zatrudnionych było 350 aktorów, ok. 10 tysięcy statystów i ponad 98 osób obsługi technicznej.

GODZ. 18.30 ROZMOWA NA FB FINA WAŁBRZYSKA 3/5
Rozmowę z Andrzejem Ramlauem, operatorem filmowym, poprowadzi Katarzyna Taras, filmoznawczyni i krytyczka filmowa, dr hab. nauk humanistycznych i wykładowczyni Szkoły Filmowej w Łodzi.

źródło: FINA