Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Wybraźcie sobie..." Szekspir i Seweryn w Teatrze Polskim
Kiedy
6 stycznia 2011 (czwartek) g. 19:00
Gdzie
Teatr Polski, ul. Karasia 2 (duża scena) (mapa)
zamknij
Bilety
bilety: 25 - 48 zł;ulgowe 20 -38 zł
ww.teatr-polski.art.pl
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem
plakat
plakat

Andrzej Seweryn (z udziałem Marty Waldery) interpretuje najpiękniejsze fragmenty arcydzieł Szekspira – Hamleta, Makbeta, Otella, Romea i Julii, Henryka V, Burzy, Snu nocy letniej i wielu innych - ułożone w fascynującą opowieść o rozmaitych doświadczeniach i stanach emocjonalnych człowieka.

Spektakl jest wirtuozerskim popisem aktora, który spotykając się na teatralnej scenie z jednym z największych autorów, przemienia się na naszych oczach w kolejne, wykreowane przez niego postaci, tworząc bogatą mozaikę sytuacji egzystencjalnych. Spotykamy tu najważniejsze tematy szekspirowskie - obsesję władzy i szaleństwo zmysłów, ponadczasowość miłości i smutek samotności, zazdrość i zdradę, wszechobecność pragnień i dotkliwość porażek, zwątpienie w sens życia i dającą siłę nadzieję - wielkość i upadek człowieka. Transformacji przeżyć i emocji towarzyszy głęboka prawda o zmienności kondycji ludzkiej. Spektakl nie tylko pokazuje kunszt Szekspira w niezwykłej kondensacji, lecz także ujawnia siłę aktorskiego talentu. Jednym z istotnych przesłań tej inscenizacji jest bowiem nie tylko znane powiedzenie twórcy Hamleta, że „świat jest teatrem”, ale również to, że aktor za pomocą stosunkowo skromnych środków – słowa, ciała, mimiki, gestu – może stworzyć świat w teatrze, a zarazem uruchomić nieograniczoną przestrzeń dla wyobraźni. Spektakl można polecić zarówno znawcom twórczości Szekspira, jak i tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z jego dziełami. Ci pierwsi usłyszą w nim ulubione monologi i dialogi szekspirowskie w nowych przekładach i w nowych, odkrywczych interpretacjach. Ci drudzy – znajdą zachętę do kontynuowania pasjonującej podróży w świat dramatów geniusza ze Stratfordu.

reżyseria:Jerzy Klesyk
dekoracje i kostiumy: Magdalena Maciejewska
muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
układ tekstów: Piotr Kamiński, Jerzy Klesyk, Andrzej Seweryn
przekład: Piotr Kamiński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Stanisław Barańczak
reżyseria światła: Jean Luc Chanonat
asystent reżysera: Ewa Ziencikiewicz
konsultacje ruchowe: b-boy Wojciech „Sanho” Zygmunt - „Misjonarze Rytmu”
przygotowanie wokalne: Halina Jarczyk
inspicjent : Anna Wójcicka

Spektakl jest produkcją Teatru im Słowackiego w Krakowie.

premiera: 26.09.2009