Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Odkrywcy dawnej Warszawy" w Muzeum Woli
Kiedy
25 lipca 2012 (środa) - 4 listopada 2012 (Muzeum czynne: wt-czw 11.00-18.00; śr, pt 10.00-15.30; sb, nd 10.00-16.00)
Gdzie
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12 (mapa)
zamknij
Bilety
3,50 zł - normalny, 2,50 zł - ulgowy; w czwartki wstęp wolny
www.muzeumwoli.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=333&news_id=2282&layout=2&page=text&lang=pl
Możliwy dojazd autobusem

Co mają wspólnego uczeń Jana Matejki i premier rządu II RP?
Czy plac Zamkowy zawsze był placem?
Kto znalazł skarb monet w staromiejskich piwnicach?
Jak wyglądała praca archeologa w czasach PRL-u?

Odpowiedzi na te pytania, a także inne ciekawostki będzie można znaleźć na wystawie poświęconej dziejom badań archeologicznych w Warszawie oraz związanym z nimi wybitnym postaciom - archeologom, historykom i architektom, których pasją było odkrywanie przeszłości miasta.

Przypadkowe odkrycia w połowie XIX wieku rozbudziły zainteresowanie ukrytą w ziemi historią. Wtedy to w Warszawie zaczęło się kształtować środowisko miłośników starożytności, skupionych wokół Erazma Majewskiego, wypracowujących podstawy archeologii pradziejowej.
Niepowtarzalne możliwości zbadania przeszłości miasta stworzyła jego powojenna odbudowa. Tadeusz Żurowski podjął pionierskie prace archeologiczne przy budowie Trasy WZ. Z inicjatywy Stanisława Żaryna powołano interdyscyplinarną Komisję Badań Dawnej Warszawy, która pracując w niezwykle ciężkich warunkach na placu budowy warszawskiej Starówki tworzyła metodykę archeologii historycznej.
Kolejne wyzwanie dla archeologów stanowiła odbudowa Zamku Królewskiego, w trakcie której Aleksandra Świechowska walczyła o zachowane w ziemi pamiątek przeszłości. Również dziś wciąż odkrywamy nowe tajemnice Warszawy podczas wykopalisk w ważnych dla warszawiaków miejscach takich jak Wilanów, Pałac Saski, dawny Ratusz lub piwnice Starego Miasta.

Większość tego, co wiemy o historii i życiu codziennym najdawniejszej Warszawy zawdzięczamy ludziom, dzięki którym dzieje stolicy były odkrywane w trakcie badań archeologicznych.

Wystawa przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Historycznego m.st Warszawy.

Kuratorkami wystawy są Karolina Blusiewicz i Julia Głogowska.
Oprawę plastyczną przygotował Maciej Misiewicz.
Wystawę wspiera Discovery Warsaw.

źródło: www.muzeumwoli.mhw.pl