Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Przed czasem" - wystawa ceramiki grupy Keramos
Kiedy
10 lipca 2012 (wtorek) - 19 lipca 2012 (wystawa czynna: nd-śr 11.00-18.00, czw-sb 11.00-21.30)
Gdzie
Dom Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a (Galeria DAP 1) (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.owzpap.pl
Możliwy dojazd autobusem

Wydarzenia


Stowarzyszenie KERAMOS powstało w 1990 roku z przekształcenia Grupy Twórczej KERAMOS działającej w Warszawie od 1974 r. Skupia warszawskich ceramików i grupę zagranicznych artystów. Głównym ośrodkiem jest pracownia przy ul. Krasińskiego 29 na warszawskim Żoliborzu , a głównym środkiem wypowiedzi - Biennale organizowane od 1993 r.

Członkowie stowarzyszenia nie mają jednolitego programu artystycznego, gdyż właśnie rozmaitość działania twórczego jest w tym zespole wysoko ceniona. W KERAMOSIE, międzynarodowej, przyjacielskiej grupie, są duże różnice wieku, rodzaju studiów, zamiłowań artystycznych i narodowości. Niektórzy koledzy mają swe rodzinne domy bardzo daleko od Polski, mówią też różnymi językami, ale wszyscy rozumieją się bardzo dobrze w sprawach ceramiki. A są sobie najbliżsi, gdy mogą razem pracować.

Na wystawach KERAMOSU można wyodrębnić dwa skrajne nurty ceramiki współczesnej: kierunek klasyczny – naczynia o wyszukanej formie i niepowtarzalnym szkliwie oraz kompozycje bardzo od naczyń odległe – instalacje, dzieła w których autor rozbudowuje kompozycję przestrzenną, łącząc często wypaloną glinę z obcymi materiałami jak metal, drewno, tkaniny i inne.

Artyści KERAMOSU wypowiadają się twórczo we wszelkich rodzajach ceramiki – od ciężkich, siermiężnych tworów z gliny szamotowej, poprzez bogactwo kamionki, do porcelany tak delikatnej, że strach wstrzymuje przed jej dotknięciem.

Na wystawach są małe i precyzyjne formy, które można zamknąć dłoni, ale i tak okazałe, że same mogącą wypełniać i ozdabiać puste wnętrze lub ogród. Inne – dekoracyjne płyty, które umieszczone lub nawet wmurowane w ścianę jako szlachetna ozdoba, mogą trwać tak długo jak sama ściana.

Ceramikę na wystawach można kupować.

Obecna wystawa Przed czasem jest wstępem i zapowiedzią zbliżającego się dziesiątego już Biennale Stowarzyszenia Keramos "CZAS”, które odbędzie się w Klubie Kultury Saska Kępa w Warszawie w dniach 16 listopada – 29 grudnia 2012.

Uczestnicy wystawy:
Yuheni Adzinochanka, Andrzej Bero, Magdalena Czerwosz, Monika Grajda, Margaretha Holmlund, Marianna Jasionowska, Krystyna Kaszuba-Wacławek, Renata Komorniczak, Zofia Kosiorek, Marek Kotarba, Łukasz Kuczyński, Barbara Moderau, Marek Moderau, Katarzyna Modrzejewska, Irina Radkiewicz, Lars-Lenart Stenberg, Jerzy Szczepkowski, Tadeusz Walter, Magdalena Winiarska-Gotowska

źródło: materiały prasowe