Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa Zygmunta Zaradkiewicza w Muzeum Karykatury
Kiedy
25 września 2012 (wtorek) - 18 listopada 2012 (Muzeum czynne: wt-nd 10.00-18.00)
Gdzie
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, ul. Kozia 11 (mapa)
zamknij
Bilety
5 zł - normalny, 3 zł - ulgowy; soboty wstęp wolny
www.muzeumkarykatury.pl
Możliwy dojazd autobusem Możliwy dojazd rowerem

Zygmunt Zaradkiewicz – wystawa rysunku satyrycznego Narracja rysowana z dystansem i bez

Zygmunt Zaradkiewicz żartuje „z dystansem i bez” w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Co go bawi, co denerwuje, o czym opowiada - będzie można zobaczyć od 25 września do 18 listopada. A ponieważ żartuje już od czterdziestu lat – jest co oglądać. Jego prace nagradzano na najbardziej prestiżowych międzynarodowych konkursach rysunków satyrycznych.

Proszę popatrzeć na jego prace graficzne, te, które w dawnych czasach określane były słowem „karykatura” czy „dowcip rysunkowy”, a dziś funkcjonują jako „cartoon”. Te prace są nieprzegadane. Tu wyjaśniam przedstawicielom innych rzemiosł, że wśród grafików i malarzy „przegadane” to jeden z poważniejszych zarzutów. Zaradkiewicz maluje przepięknie, zwiewnie, smacznie i elegancko, mając jednocześnie wspaniale opanowany warsztat, bez wysiłku może upstrzyć dziełko a to koroneczkami, a to setkami liści na drzewach. Każdą dachóweczkę ślicznie odrobi i niby to jest gadulstwo, a jednak nie - nie jest - bo wszystko na obrazku podporządkowane jest Pomysłowi Rysunku (można to nazwać również sensem, przesłaniem, ideą lub innym mądrym słowem) i wszystko temu pomysłowi służy. Na rysunku nie znajdzie się elementów zbędnych. Jeżeli pętle zbiorowej szubienicy na pagonie dyktatora są pieczołowicie „wypiłowane”, to tak być musi. Bez tej staranności wspaniały Pomysł Rysunku gdzieś by się rozpłynął, rysunek straciłby działanie i sensu by nie miał.
(Jacek Fedorowicz "Zygmunt Zaradkiewicz nie jest gadułą” - wstęp do katalogu wystawy).

źródło: www.muzeumkarykatury.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy