Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Projekt Otwarty" Waldka Dynermana w Galerii Apteka Sztuki
Kiedy
5 października 2012 (piątek) - 10 listopada 2012 (wystawa czynna codziennie w godz. 11.00-18.00)
Gdzie
Galeria Apteka Sztuki, al. Wyzwolenia 3/5 (mapa)
zamknij
Bilety
wstęp wolny
www.aptekasztuki.eu
Dostęp dla niepełnosprawnych Możliwy dojazd rowerem

Wydarzenia


Przedsięwzięcie pod tytułem Projekt Otwarty - wystawa, która zmieni Aptekę Sztuki w pracownię artysty, przełamie bariery, ujawni tajemnicę aktu twórczego, zaangażuje, wciągnie, i może nawet oszołomi.

Waldek Dynerman:
"Projekt Otwarty jest próbą zaaranżowania sytuacji, która pomoże mi w odnalezieniu innego niż dotychczas sposobu na robienie i pokazywanie sztuki. Mój pomysł nie jest niczym nowym i ma wiele precedensów w przeszłości. Dla mnie osobiście jest jednak zerwaniem z dotychczasową praktyką w celu spenetrowania obszarów ekspresji artystycznej, z którymi dotychczas mało miałem do czynienia.

Podział w sztuce na wtajemniczonych (artyści, kuratorzy, krytycy i kolekcjonerzy) i na szarą resztę (publiczność) nigdy mnie nie przekonywał. Arogancja pierwszych w stosunku do drugich była i jest często widoczna. Stąd pierwszy pomysł, aby zamazać granicę między artystą i publicznością w projekcie, w którym każdy chętny może zamienić się z widza w autora.

Wiadomo też, że światem sztuki w większości rządzą połączone grupy interesu, które ze sztuki uczyniły biznes jak każdy inny. Ludzie i instytucje z nim związane funkcjonują i podejmują decyzje według klucza obowiązującego w danym środowisku, mieście czy kraju. Ich zadaniem stało się modelowanie rynku sztuki, tak aby zabezpieczyć szeroko rozumiane interesy muzeów, galerii, kuratorów, kolekcjonerów i decydentów kultury. Cześcią tego systemu jest decorum przestrzeni wystawienniczych, pomyślanych tak, aby wszystko co się w ich ramach znalazło automatycznie postrzegane było w kategoriach sztuki ważnej. Stąd drugi pomysł, żeby zamazać granice między pracownią artysty i przestrzenią wystawienniczą.

Celem jest przybliżenie i odmitologizowanie procesu powstawania sztuki, swoiste przekłucie balonu mitów i przekłamań.

 Mam nadzieję, że na koniec wyjdzie z tego sztuka. Mam nadzieję, że będzie inna od tej którą robię zamknięty w ścianach swojej pracowni. To właśnie sedno całego pomysłu. Aby odwiedzający Galerię Apteka Sztuki, włączając się w ten projekt, pomogli mi w otworzeniu mojej wyobraźni na rzeczy nowe. Żebym mogł zrobić więcej niż powtórzyć gest z przeszlości, który znam na pamięć.
 A przy okazji może odkryją dla siebie inny sposób obcowania ze sztuką.Pięć zasad dotyczących projektu:1. Ściany galerii są przygotowane tak, aby można było na nich pracować. Używam wszystkich materiałów, pod warunkiem że są nietoksyczne.
2. Codziennie, pracuję w galerii, traktując ją jako własną pracownię.
3. Każdy gość galerii jest zaproszony do współpracy. Może ona mieć formę rozmowy ze mną, dzielenia się zdjęciami, tekstami czy obiektami. Wszystko może stać się inspiracją lub dosłownie cześcią instalacji.

4. Goście galerii nie mają możliwości bezpośredniej pracy nad instalacją, zachowuję wszystkie prawa edytorskie i odpowiadam za ostateczny wygląd dzieła.

5. Wszyscy są mile widziani.

"

źródło: Apteka Sztuki