Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Zamenhoff w Warszawie" w Muzeum Woli
Kiedy
28 listopada 2012 (środa) - 10 lutego 2013 (Muzeum czynne: wt-czw 11.00-18.00; śr, pt 10.00-15.30; sb, nd 10.00-16.00)
Gdzie
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12 (mapa)
zamknij
Bilety
3,50 zł - normalny, 2,50 zł - ulgowy; w czwartki wstęp wolny
www.muzeumwoli.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=333&news_id=2603&layout=2&page=text&lang=pl
Możliwy dojazd autobusem

Wystawa prezentuje sylwetkę Ludwika Zamenhofa, twórcy języka międzynarodowego - esperanto, poligloty, lekarza okulisty, związanego z Warszawą od 1883 r. Tu właśnie powstała jego książka Język międzynarodowy. Przedmowa i podręcznik kompletny, którą wydał drukiem pod pseudonimem Dr Esperanto. Na wystawie można zobaczyć oryginalny egzemplarz tego dzieła z 1887 r., którego 125. rocznica wydania wypada w 2012 r. W bieżącym roku mija również 95. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.

Dopełnienie wystawy stanowi historia powstawania i kształtowania się języka esperanto. Od 1905 r. do dziś odbywają się Światowe Kongresy Esperanckie w różnych miastach naszego globu. Warszawa gościła je trzykrotnie - z okazji 50. i 100-lecia esperanta (1937r. i 1987r.) oraz 100-lecia urodzin Zamenhofa (1959 r.).

Autorka wystawy zwraca uwagę na zaprezentowany wśród książek podręcznik do nauki esperanta w Brailu oraz na szczególny medal - Medal Tolerancji oraz związane z nim zdjęcie papieża Jana Pawła II, który go otrzymał jako pierwszy z rąk wnuka Ludwika Zamenhofa w 1999 r. Liczne zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Żydowskiego Instytutu Historycznego, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów i Muzeum Sportu i Turystyki. Poza fotografiami na ekspozycji można zobaczyć także plakaty.

Zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Muzeum Farmacji – oddziału Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Muzeum Historycznego w Białymstoku, Białostockiego Towarzystwa Esperantystów oraz Polskiego Związku Esperantystów oddział Warszawski.

Jest to ósma wystawa z cyklu Poczet Warszawiaków.

Partner projektu: Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Komisarz wystawy: Maria Mórawska

źródło: www.muzeumwoli.mhw.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy