Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


Wystawa "Religie na Woli - raczej o ludziach" w Muzeum Woli
Kiedy
16 listopada 2012 (piątek) - 6 stycznia 2013 (Muzeum czynne: wt-czw 11.00-18.00; śr, pt 10.00-15.30; sb, nd 10.00-16.00)
Gdzie
Muzeum Woli, ul. Srebrna 12 (mapa)
zamknij
Bilety
3,50 zł - normalny, 2,50 zł - ulgowy; w czwartki wstęp wolny
www.muzeumwoli.mhw.pl/mhw/index.jsp?place=Lead08&news_cat_id=333&news_id=2592&layout=2&page=text&lang=pl
Możliwy dojazd autobusem

Wystawa, w której sacrum i profanum wzajemnie się przenikają, jest podsumowaniem trwającego w Muzeum Woli w bieżącym roku cyklu spotkań pt. "Religie na Woli".

Prezentowane fotogramy są autorstwa uczniów Zespołu Szkół Fototechnicznych, a zbiory pochodzą z Muzeum Ikon w Warszawie - Oddziału Muzeum Warszawskiej Metropolii Prawosławnej, Kościoła Augsbursko- Ewangelickiego, Związku Karaimów Polskich i Karaimskiego Związku Religijnego, Fundacji SUFICH oraz zbiorów prywatnych.

W trakcie wykładów w Muzeum Woli zapraszani prelegenci, mówili o ludziach, którzy mieszkając na Woli wyznawali, byli lub są, przedstawicielami różnych religii mieszkając w jednym czasie, na jednym terytorium i wplątanych przez to w jedną historię jednego państwa, miasta i dzielnicy.

I są nadal obecni, blisko nas, w naszej codzienności… Są nadal obecni w wielu Warszawskich domach gdzie znajdujemy na stołach sztućce i nakrycia Norblina, braci Buch, Wernera… Tu na Woli niektórzy z nas mieszkają w domach Wawelberga, chodzimy ul. Ogrodową gdzie kiedyś sytuowane były liczne ogrody… Byli wśród nich żołnierze i uczestnicy zrywów narodowych... ewangelicy, prawosławni, katolicy, muzułmanie, karaimi i żydzi - wpisani na stałe w historię Woli, Warszawy i Polski. Dlatego też spotkania w Muzeum Woli mają podtytuł "Raczej o ludziach", którzy starali się swój los, a także los tego miasta zmieniać...

Od samego początku towarzyszą tym wykładom młodzi fotograficy z Zespołu Szkół Fototechnicznych, a prezentowane na wystawie fotografie, to efekt ich poszukiwania, zrozumienia wielokulturowości i wzajemnego bytowania.

Konfrontacja naszych wyobrażeń z dawną rzeczywistością - mówią młodzi artyści - pozwala upewnić się, że dopiero poznanie czegoś czyni je bliższym i łatwiejszym do zrozumienia. Chcielibyśmy jednocześnie, aby nasz przekaz był nie tylko rejestracją chwili, lecz także uwiarygodniał proces zachodzących zmian.

Swoje prace na wystawie prezentują: Paulina Ambroziak, Krzysztof Durmaj, Grażyna Jezierska, Marta Jończyk, Sylwia Kazimierska, Mateusz Kłys, Agnieszka Kornacka, Anna Kozak, Maciej Mączka, Daniel Pietrzak, Weronika Sułkowska, Remi Urant, Adrian Zarzycki.

Komisarzem wystawy jest Zygmunt Kościelski.

źródło: www.muzeumwoli.mhw.pl


   

To wydarzenie zostało zrealizowane z pomocą finansową Miasta Stołecznego Warszawy