Przejdź do menu głównego | Przejdź do treści | Przejdź do wyboru wielkości czcionki | Przejdź do mapy strony | Przejdź do osób | Przejdź do wiadomości | Przejdź do wydarzeń | Przejdź do instytucji | Przejdź do wyszukiwarki wydarzeń |

Miasto Stołeczne Warszawa

Dziesiątki miejsc na poranne spacery

Szukaj


"Mówię do Ciebie o Polsce" - spektakl i warsztaty Strefy WolnoSłowej
Kiedy
19 maja 2013 (niedziela) g. 19:00 - 20:30
Gdzie
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1 (między kawiarnią "Rozdroże" a CSW Zamek Ujazdowski) (mapa)
zamknij
Bilety
20 zł, rezerwacja: info@strefawolnoslowa.pl
Cena
20 zł - 20 zł
www.instytut-teatralny.pl/kalendarium/mowie-do-ciebie-o-polsce-rez-alicja-borkowska_2013-05-19

On i Ona – bohaterowie "Katedry" Raymonda Carvera wymieniają się wyjątkowymi listami. Zamiast pisać, nagrywają swoje doświadczenia i myśli na kasety, które później sobie wysyłają. Przez wiele lat trwa ta niezwykła relacja między kobietą i jej niewidomym przyjacielem. Po latach wymiany kaset dwoje bohaterów spotyka się na kolacji u niej w domu w obecności jej męża...

"Katedra" stała się inspiracją do improwizacji uczestników wielokulturowych warsztatów teatralnych Strefy WolnoSłowej. Powstał spektakl poruszający tematy związane z naszym wyobrażeniem o obcym, o stereotypach narosłych wobec każdego, kto „nie jest stąd“ i o prawdziwym spotkaniu, które może stać się antidotum na schematyczne, dehumanizujące myślenie o drugim człowieku.
Z drugiej strony "Mówię do Ciebie o Polsce" to spektakl przyglądający się polskiemu społeczeństwu i tradycji oczami obcokrajowców mieszkających w Warszawie, scenariusz przedstawienia jest swoistym zapisem ich refleksji o polskiej współczesności i historii, o ważnych dla Polski wydarzeniach społecznych i politycznych.

W wielokulturowym warsztacie teatralnym, którego rezultatem jest "Mówię do Ciebie o Polsce" wzięli udział Polacy i cudzoziemcy mieszkający w Polsce, razem około 20 osób w różnym wieku m.in. z Ukrainy, Białorusi, Macedonii, Kuby, Rosji, Armenii. Powstała międzypokoleniowa i wielokulturowa grupa teatralna składająca się zarówno z Polaków, jak i cudzoziemców mieszkających w Warszawie od dawna, jak i z osób dopiero przybyłych. Dramaturgia spektaklu oparta została o prawdziwe historie oraz improwizacje uczestników warsztatów.

Spektakl poprzedzać będzie spotkanie warsztatowe otwarte dla młodzieży przybliżające tematykę przedstawienia oraz metodę pracy w grupie wielokulturowej: godz. 18.00 Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, zapisy: w.chinowska@strefawolnoslowa.pl.

reżyseria: Alicja Borkowska dramaturgia: Tomasz Gromadka video: Piotr Mikuć projekt świateł: Sebastian Klim występują: Weronika Chinowska, Haik Gasparyan, Viktoriya Ivanova, Jurij Jelin, Nadzeya Klimovich, Veronica Los, Anastasiya Lytovka, Olivier Noel, Natalia Pracz, Oscar Pena, Lewon Petrosjan, Victoria Rosovetska, Ruzan Sargsjan, Marta Sayed, Julia Semchuk, Bojan Vasilevski, Yuliya Vasileuskaya, Marina Vileita, Nina Volontey.

Warsztat i spektakl organizowane są w ramach projektu fundacji Strefa WolnoSłowa „Otwarte!“ dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.